Belépés
A belépéshez adja meg a regisztráció során megadott alábbi adatait:
Iskolai karácsonyi ünnepség
Címkék: Általános hírek
Gimnáziumunkban a karácsonyt három napon keresztül ünnepeltük: 19-én tartották az angol, 20-án a német két tannyelvű tagozatosok az ünnepségüket, és 21-én került sor az iskolai karácsonyi műsorra, amelyet a 9.c osztály adott elő két alkalommal az aulában.
A műsor olyan érdekességek köré épült, hogy mit lehet tudni az egyes országok eltérő karácsonyi szokásairól. A magyar karácsony például eredetileg a téli napfordulóhoz kötődik és pogány ünnep. A karácsony szó arra utal, amikor megtörténik a téli napforduló, és újból hosszabbodni kezdenek a nappalok. Hivatalos álláspont szerint a karácsony szó a szláv „korcum kracsun”-ból ered. Szaloncukrot egyedül Magyarországon akasztanak a karácsonyfára.
A finneknél ezen a napon a felnőttek glögöt (fűszeres forralt bort) isznak, melyben mandula és mazsola is található. Az asztalt éjszakára nem szedik le, hogy ha a manók arra járnak, ők is jól lakhassanak. Karácsony első napján nem illik szomszédolni és telefonálni.
Olaszországban Befana, a ronda de jóságos boszorkány hozza az ajándékokat a gyerekeknek, vízkeresztkor a rosszaknak viszont szenet hoz ajándékba. Olaszországban nincs hagyományos karácsonyi menü, a karácsonyfát december 8-án állítják fel.
Angliában a karácsonyfa-állítás német mintára terjedt el. A készülődést, a díszítést már októberben elelkezdik. Decemberben megjelenik a télapó, viszont nem kötődik ünnepi szokás december 6-ához. Anglia legnépszerűbb karácsonyfája London szívében, a Trafalgar terén található.
Oroszországban a hívő családoknál a hagyomány szerint fontos, hogy 12 különbözőféle étel legyen az asztalon, mivel ez szimbolizálja Jézus 12 apostolát. A lakomát mindig kompóttal, más néven ivólével kezdik. Fogyasztanak még kaviárt is, de csak ünnepekkor, hiszen az nemesebb alapanyagnak számít.
Németországban hagyomány, hogy a karácsonyfára uborka is kerül. Több teória is van ezzel kapcsolatban, de az elmondható, hogy aki először pillantja meg a fán az uborkát, az szerencsés lesz. Ha gyerekek is vannak a családban, akkor az a gyerek, amelyik megtalálta, bonthatja ki először az ajándékot.
Az érdekes műsort Mizerák Beáta tanárnő rendezte, Farkas Eszter és Marsóné Pere Krisztina tanárnő volt a segítségére. Közreműködött Székely Viktória (ének) és Vargovcsik András (zongorakíséret) a 11.a osztályból.
Mindenkinek szép és boldog ünnepeket kívánunk!
B. L.